|

2021 – Roman Dębski laureatem NAGRODY SPECJALNEJ Organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” za znaczący wkład w rozwój polskiej fotografii i filmu przyrodniczego

Roman Dębski, łodzianin, rocznik 1948.

W latach 1972-76 studiowałem w PWSFTV i T w Łodzi na wydziale operatorskim, którą ukończyłem w 1976 r. W 1977 roku związałem się z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi gdzie powstało większość moich filmów.

Do chwili obecnej jestem współautorem zdjęć i autorem ponad 70 filmów dokumentalnych i przyrodniczych z których wiele zostało nagrodzonych na festiwalach krajowych i zagranicznych, oraz około 200 odcinków - programów telewizyjnych („Klub Pana Rysia”, „Wehikuł czasu”, „Julek i zwierzęta”).

Od 1993 roku jestem jednym z założycieli Stowarzyszenia „Film-Przyroda-Kultura”, którego jednym z celów jest edukacja ekologiczna i przyrodnicza dzieci i młodzieży szkolnej.

W latach 2006 - 2016 dodatkowo pracowałem w 34 LO w Łodzi gdzie uczyłem wiedzy o kulturze w klasie o profilu reżysersko-operatorskim. W 2010 roku z okazji dnia edukacji zostałem wyróżniono mnie nagrodą II stopnia Prezydenta Miasta Łodzi za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz rozwoju oświaty i wychowania młodego pokolenia Polaków, udowadniając że jestem najlepszym operatorem wśród nauczycieli albo najlepszym nauczycielem wśród operatorów.

Za moją działalność na rzecz edukacji ekologicznej młodzieży zostałem uhonorowany odznaczeniami i medalami:

- Zasłużony Działacz Kultury przyznany przez MKiS w 1990r

- Za zasługi dla ochrony środowiska - srebrna odznaka przyznana przez MOŚiZN w 1992r.

- Medal im. Bolesława Hryniewieckiego za upowszechnianie wiedzy botanicznej przyznany przez Polskie Towarzystwo Botaniczne w 1995 r.

- Srebny medal Gloria Artis przyznany przez MKiDN w 2019 r.

Ostatnie moje realizacje to dwie edycje "Czterech pór roku" które miały charakter warsztatowy, gdyż w realizacji brała udział młodzież szkolna województwa łódzkiego oraz filmy "Zielone korytarze" i "Gdy diabeł mieszka za miedzą" w reżyserii Łukasza Dębskiego których jestem współautorem zdjęć.

Roman Dębski

Wręczenie nagrody oraz spotkanie z Laureatem odbędzie się 3.12.2021 podczas uroczystego otwarcie Festiwalu.

Podobne wpisy