Mateusz Piesiak Gościem Festiwalu

Urodziłem się w 1996 roku we Wrocławiu. Obecnie studiuję Automatykę i Robotykę na Politechnice Wrocławskiej.
Przyrodą interesowałem się od kiedy pamiętam. Kontakt z nią pozwala mi oderwać się od zgiełku miasta i wyciszyć się. Na początku w teren chodziłem tylko z lornetką. W 2008 roku w dostałem swój pierwszy aparat. Gdy rok później moja noga stanęła na biebrzańskich rozlewiskach, poczułem, że bagna wciągają, a ja zaraziłem się nieuleczalną chorobą, jaką jest fotografia dzikiej przyrody.
Obiektami moich zdjęć są głównie ptaki. Fotografia przyrodnicza wymaga wiele cierpliwości i wcześniejszego przygotowania, jak budowania czatowni. Często po wielu godzinach zasiadki, wracam do domu z pustą kartą. Jednak gdy w końcu uda mi się zrobić upragnione zdjęcie, wynagradza ono wszelkie trudy. W fotografii przyrodniczej najbardziej lubię ten moment, gdy jestem ukryty w czatowni, i niczym widz siedzący w pierwszym rzędzie w teatrze, mogę podziwiać niesamowity spektakl natury, który rozgrywa się dookoła mnie. To prawdziwy zaszczyt móc wkraść się do świata zwierząt i podzielić się jego pięknem z innymi.
Moje prace publikowane były w krajowych i zagranicznych magazynach, m.in.: „BBC Wildlife Magazine”, „The Guardian”. W 2011 w Londynie otrzymałem tytuł „BBC Young Wildlife Photographer of the Year”. Udało mi się też wygrać w kilku konkursach fotograficznych, m.in.: „BBC Wildlife Photographer of the Year”, „Kuwait Grand Photography Contest”, „Siena International Photography Awards”, „Oasis Photo Contest”, „Epson International Pano Awards”, „Memorial Maria Luisa”, „Asferico Photo Contest”, “BBC International Garden Photographer of the Year”, “iPhone Photography Awards”. W 2016 roku moje zdjęcia były wystawione na międzynarodowych targach fotograficznych Photokina w Kolonii.

Podobne wpisy