Miejsce ekspozycji – Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
Wernisaż – 1 grudnia 2023 o godzinie 12.00

Puszcza Białowieska liczy sobie kilkanaście tysięcy lat. Roślinność drzewiasta pojawiła się tam po ustąpienia lodowca. Są w niej miejsca w których ma się wrażenie, że czas się zatrzymał. Kilkusetletnie dęby, lipy, majestatyczne sosny, niebotyczne świerki. Całości dopełniają omszałe, leżące ma ziemi potężne niegdyś olbrzymy, powoli rozkładające się i dające pokarm kolejnemu pokoleniu drzew. Roślinożercy z żubrami na czele, drapieżniki, organizmy żywiące sią martwą materią, bezkręgowce, grzyby i tajemnicze śluzowce… Wszystko to splecione niewidoczną nicią życia.

Miałem szczęście urodzenia się i wychowywania w Puszczy Białowieskiej. Tu też rozpocząłem przygodę z fotografią. Gdy jako uczeń technikum leśnego przez wizjer kultowego Zenitha komponowałem pierwsze kadry miałem świadomość, że utrwalam coś stałego i niezmiennego. Tak jednak nie było. Niektóre z tych miejsc wyglądają inaczej, czasami metamorfozy są wręcz rewolucyjne. Przyroda wokół nas nie jest czymś stałym, jest to ciągnący się od powstania życia łańcuch przemian. Podobnie jest z Puszczą. Czas możemy zatrzymać jedynie w kadrze…

Zdjęcia przedstawione na wystawie powstawały w latach 1990 – 2022 i są też swoistym zapisem rozwoju techniki fotograficznej oraz ewolucji sposobu patrzenia na przyrodą przez fotografa.