Miejsce ekspozycji – Centrum Kultury „Dwór Artusa”

Otwarcie – 4 grudnia 2015 o godzinie 17.30

Wystawa czynna do 31 grudnia 2015

Oficjalna wystawa fotografii XVI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w roku 2015.

image description Organizatorzy:

               Rzeki - odwieczne arterie Planety Ziemi. Niosące życiodajną wodę, ale równocześnie stale i niebłaganie rzeźbiące swe koryta. Rozlewające się w szerokie doliny i ginące pod ziemią w głębokich kanionach. Styk wody i lądu. Dla roslin i zwierząt – niezwykle bogate środowisko życia. Dla ludzi – pradawne miejsca osadnictwa, dające poczucie bezpieczeństwa i może kapryśną, ale zawsze pewną możliwość transportu. Zarazem tereny, które poprzez działalność człowieka od stuleci ulegały przeróżnym zmianom. Od wykarczowania nadrzecznych lasów i zastąpienia ich terenami rolniczymi, aż po właściwe czasom współczesnym melioracje i przekształcenie rzek w betonowe koryta. Rzeki - najstarszy kalendarz, który wraz ze słońcem i księżycem wyznaczał pory zasiewów, zbiorów, a wraz z nadejściem mrozów pozwalał ludziom wejść w zazdrośnie strzeżone przez nieprzebyte błota nadrzeczne grzęzawiska.

            „Opowieść o rzekach...” to tytuł tegorocznej wystawy festiwalowej. Zaprzyjaźnieni fotografowie przyrody zostali poproszeni o pokazanie zdjęć znad „swoich” rzek. Każdy z nich potrafi – nie zastanawiając się długo - wymienić jedno lub kilka takich fascynujących go miejsc. Czasem znanych i wielkich, a jednak bogatych w zakątki ciekawe i niedostępne, a czasem całkiem małych, widocznych tylko na dokladnych mapach i zasługujacych bardziej na miano cieków. Unikalne zdjęcia krajobrazów, roślin i zwierząt – czasem wymagające od fotografa przebycia nieprzebytych mokradeł, czasem spędzenia niejednej nocy w terenie, a nawet wzbicia się w przestworza – złożyły się na tegoroczną Wystawę Festiwalową. Nie mogło na niej zabraknąć prac śp. Artura Tabora – wybitnego fotografa i filmowca, którego zdjęcia znad Bugu i Narwi zmienily spojrzenie niejednego z nas na nadrzeczne relacje ludzi i zwierząt.

Marek Trzeciak – komisarz wystawy, kierownik Galerii Zarzewskiej.

 Autorzy: Adam Adamski, Grzegorz Bobrowicz, Jerzy Dolata, Michał Ludwiczak, Tomasz Ogrodowczyk, Dariusz Sarnowski, Ryszard Sąsiadek, Artur Tabor, Marek Trzeciak, Wojciech Wójcik. 0034m 0045m 0031m 0033m