W ramach Festiwalu w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”  w Toruniu odbędzie się przegląd filmów przyrodniczych „Wisła i jej dorzecze. Zaprezentowane zostaną następujące filmy:

  1. Małopolski przełom Wisły – Artur Tabor
  2. Podlaski przełom Bugu – Artur Tabor
  3. Wisła – od źródeł do ujścia. Wzdłuż dawnego szlaku łososia – Paolo Volponi

Odcinek 1 – Od żródeł Wisły do ujścia Dunajca.

Odcinek 2 -Od ujścia Dunajca do ujścia Narwi.

4. „Biebrza – żyjąca rzeka” – Zapowiedź filmu – Paolo Volponi

Gośćmi przeglądu będą Jolanta Tabor oraz Paolo Volponi.

WISLA_ARTUR_TABOR

Film realizowany był na zlecenie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w latach 2003-2004.

W filmie prezentujemy odcinek Wisły od mostu w Annopolu do mostu w Puławach.

„Królowa polskich rzek“ rozcinając pas wyżyn między Zawichostem a Puławami tworzy tu malowniczy przełom. Niespokojny, stale zmieniający swój bieg nurt Wisły nadał jej niepowtarzalny charakter rzeki dzikiej, nieujarzmionej.

W naszej wędrówce wzdłuż doliny Wisły prezentujemy bogactwo świata kultury i przyrody. Szczególny nacisk położyliśmy na pokazanie harmonijnego krajobrazu kulturowego oraz nieustającego wpływu rzeki na żyjących tu ludzi, którzy od niepamiętnych czasów wznosili tu swoje osady. Wisła ułatwiała transport towarów, chroniła przed nieoczekiwanym atakiem wroga, dostarczała pożywienia, w czasie wylewów użyźniała pola. W filmie podróżujemy wzdłuż Wisły i zapoznajemy się z najciekawszymi miejscowościami, odwiedzamy min: Piotrawin, Solec, Wilków, Męćmierz, Janowiec, Kazimierz Dolny i Puławy.

Dużo uwagi w filmie poświeciliśmy samej Wiśle – nigdzie indziej na niżu europejskim nie można już spotkać rzeki o takim pierwotnym, naturalnie ukształtowanym wyglądzie.

Wielkie rzeki zachodniej Europy już dawno zostały zniszczone poprzez prace regulacyjne i prostowanie koryt. Tymczasem pierwotny charakter Wisły na tym odcinku sprawia, że jest ona ostoją dzikich ptaków o randze międzynarodowej. W filmie pokazujemy ptasich mieszkańców dużych piaszczystych wysp znajdujących się w nurcie rzeki min: mewy srebrzyste, pospolite, mewy śmieszki i ostrygojady.

Jednocześnie szeroka, czasami na kilka kilometrów dolina stanowi niepowtarzalną atrakcję turystyczną z licznymi, znajdującymi się tu zabytkami.

Niezwykle malownicze są punkty widokowe położone w najwęższych miejscach przełomu Wisły min. w okolicach Janowca i Męćmierza.

Dziś rzeka nie decyduje już w takim stopniu o życiu mieszkańców nadwiślańskich miejscowości. To raczej my decydujemy o życiu rzeki, jej przyrodzie i krajobrazie. Czy decydujemy mądrze i wykorzystując odziedziczone piękno potrafimy je ochronić ?

W filmie próbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

 

BUG FILM_ARTUR_TABOR

Na wschodnich kresach Polski toczy leniwie swoje wody Bug – ostatnia duża, nieuregulowana rzeka.

Meandrując wśród niewielkich wzgórz, łąk i lasów była przyczyną wielu ciekawych zjawisk przyrodniczych i świadkiem przemian kulturowych.

W Europie Zachodniej rzeki tej wielkości dawno zostały ujarzmione i ucywilizowane.

Bug pozostał dziki, do czego przyczynił się niewątpliwie fakt, że w przeciągu całej swojej historii, na znacznych odcinkach stanowił naturalną granicę Polski.

Rzeka zachowała swój naturalny charakter – kręty bieg z licznymi zakolami, stromymi skarpami oraz starorzeczami.

Niezmieniona została również dolina Bugu z wielkimi przestrzeniami łąk, muraw kserotermicznych z tajemniczymi łęgami oraz olsami z całym bogactwem istniejącego tu świata roślin i zwierząt.

Najpiękniejsze odcinki doliny to te, gdzie Bug przełamuje się przez pasma wzgórz morenowych: pod Serpelicami, Gnojnem czy Neplami.

Uroku tej krainie dodają nadbużańskie wioski, gdzie ciągle przeważa tradycyjna zabudowa a obejścia zdobią drewniane płoty i ogródki z kwiatami.

W roku 1994 na najciekawszym odcinku Bugu od Nepli do ujścia rzeki Tocznej utworzono Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”, którego zadaniem jest ochrona i promocja bogactwa przyrodniczego i kulturowego lewobrzeżnej doliny rzeki.

 

wisla2

Trzyodcinkowa opowieść o Wiśle, największej polskiej rzece. Jej dorzecze zajmuje ponad połowę powierzchni kraju.

Przez tysiące lat Wisłą byłą miejscem gdzie obywały się wędrówki łososi. Wędrówek niemal od jej źródeł do morza i z powrotem. Tak było jeszcze pięćdziesiąt lat temu. Dziś migracja ryb jest już niemożliwa. Dla swoich potrzeb człowiek zmienił rzekę. Jest teraz drogą wodną, źródłem energii i wody pitnej. A czasem także kanałem ściekowym.

Czy wykorzystywanie Wisły można pogodzić z ochroną jej unikalnej przyrody? Są w Polsce ludzie, którzy o tym marzą. Wypuścili do rzek Podkarpacia, rzek stanowiących dorzecze Górne Wisły, ponad półtora miliona małych łososi. Czy dotrą stąd do morza? A czy wrócątutaj jako dorosłe ryby? Czy te łososie przeżyją? Ich los pokaże nam czy możliwy jest kompromis między naszą cywilizacja a naturą.

Poznamy Wisłę wzdłuż dawnego szlaku łososi. Będziemy tam gdzie ich nie ma, gdzie wróciły i gdzie jeszcze mogą powrócić. Odbędziemy fascynującą podróż: od gór – przez cała Polskę – aż do morza Bałtyckiego.

 wisla3

Odcinek 1 – Od źródeł Wisły do ujścia Dunajca

wisla1

Odcinek 2 – Od ujścia Dunajca do ujścia Narwi

 

biebrza1

„Biebrza – żyjąca rzeka” to fascynujące 52 minuty filmu przedstawiające przyrodę doliny Biebrzy okiem włoskiego reżysera Paolo Volponi’ego. Opowieść ta składa się z obrazów natury zmieniających się wraz z porami roku, w których elementem przewodnim jest rzeka. Woda płynąca przez dolinę determinuje egzystencję wszystkich form życia, które stykają się z nią wzdłuż jej biegu.

Film składa się z dziesięciu scen, co pozwala nam poznać rzekę z różnych punktów widzenia ― z lotu ptaka, z poziomu tafli wody, a także pod wodą. Jednocześnie, każda scena ma swego głównego bohatera ― ssaka, ptaka, płaza, rybę lub owada, charakterystycznego dla Doliny Biebrzy. Widzimy życie zarówno tak znanych zwierząt, jak łoś czy żuraw, jak i tych, których być może nigdy wcześniej nie spotkaliśmy ― motyla niepylaka Mnemosyne czy podwodnego pająka topika.

 Spektakularne zdjęcia przyrodnicze, wyjątkowe odgłosy natury i specjalnie skomponowana muzyka sprawią, że powstanie poetycka opowieść o życiu rzadkich w skali Europy zwierząt w unikalnym środowisku Doliny Biebrzy. Film przeznaczony jest do emisji telewizyjnej (połowa 2015).