Włodzimierz Puchalski podczas pracy

Podczas spotkania, Tomek opowie o całym długotrwałym procesie wznawiania Zielonej serii Włodzimierza Puchalskiego, a więc o trzyletnich poszukiwaniach w Muzeum Niepołomickim wśród oryginalnych negatywów zdjęć do albumów. Czas ten jednak pozwolił zapoznać się z archiwum i odnaleźć niemal wszystkie oryginalne negatywy, które zeskanowano, a otrzymane w formie plików pozytywy poddano skrupulatnej, cyfrowej rekonstrukcji, usuwając z nich rysy, ślady po kurzu oraz ubytki w obrazie. W ten oto sposób ów długotrwały i mozolny proces pozwolił na zaprezentowanie zdjęć Mistrza w nowej, doskonałej jakości, co będzie można samemu ocenić oglądając nowowydane książki oraz wystawy w Muzeum Podróżników.

Opowiadania, które towarzyszyły zdjęciom w każdym z czterech albumów, w nowych wydaniach nie występują już w formie drukowanej. Postanowiliśmy je ożywić i nagrać w studiu z aktorami w formie słuchowisk. Tłem dla tych opowieści jest przyroda i dźwiękowy charakter miejsc, w których toczy się akcja. Wszystkie opowiadania znalazły się w poszczególnych książkach na płytach CD w formie plików MP3.

W nagraniach wzięli udział znani i utytułowani aktorzy polskiej sceny filmowej i teatralnej. Główną rolę, a więc postać Włodzimierza Puchalskiego znakomicie i z niebywałym wyczuciem tematu odegrał Włodzimierz Press, jego żonę, Izę zagrała Anna Seniuk, subtelnie wplatając delikatność kobiety w ciężkie warunki pracy nad fotografią i filmem przyrodniczym w trudnym, powojennym czasie i terenie. Spośród innych aktorów wystąpili: Wiktor Zborowski, Jarosław Boberek, Grzegorz Pawlak, Stanisław Brudny, Emilia Krakowska, Marian Opania, Janusz Zadura, Henryk Gołębiewski, Paweł Ciołkosz, Marcin Kwaśny, Otar Saralidze, Anna Apostolakis oraz plejada niesamowitych dzieciaków i starszych naturszczyków. O tym wszystkim jednak Tomek opowie szczegółowo podczas niedzielnego spotkania w Dworze Artusa. Będą mu towarzyszyć jego i Państwa goście, córka Włodzimierza Puchalskiego, Anna oraz odtwórca głównej roli, Włodzimierz Press. Zapraszamy!

 Zielona seria w liczbach:
  • ponad 1500 zdjęć odszukanych i zeskanowanych,
  • 1200 zdjęć odrestaurowanych,
  • 1250 godzin prac nad rekonstrukcją zdjęć,
  • 750 godzin na przygotowanie zdjęć do druku i ponowny skład,
  • 153 godziny prac w studiu nagraniowym,
  • 400 godzin montażu dźwięku,
  • 53 aktorów i naturszczyków biorących udział w nagraniach,
  • 31 godz. 42 min. – tyle trwają wszystkie opowiadania (80) w czterech albumach,
  • 3 lata pracy!

Wyszukiwanie zdjęć

Skanowanie i rekonstrukcja

Druk na nowo

Nagrania studyjne - Włodzimierz Press - Anna Seniuk