Miejsce ekspozycji – Muzeum Okręgowe w Toruniu- Muzeum Podróżników

Wernisaż – 5 grudnia 2013 o godzinie 17.00

Wystawa czynna do 29 grudnia 2013

Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2012, organizowanego przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz  BBC Worldwide.

 © Jordi Chias                                         Hiszpania                            Żółwi klejnot

Konkurs odbywa się rokrocznie od 1965 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz jedenasty z rzędu w Polsce. Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 17 kategoriach oraz w 2 nagrodach specjalnych. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 48 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4,4 tys. autorów z 98 krajów.

 © John E. Marriott                              Kanada                                Nastroszony

© Jasper Doest                                     Holandia                             Relaks

Cele jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy to inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody, a także przedstawiać zgromadzone zdjęcia ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jej przyszłość. Dzięki coraz bardziej udanej realizacji tych celów coraz lepsze zdjęcia są oglądane przez coraz większą ilość widzów.

© Cezariusz Andrejczuk                    Polska                                  Tańczące brzozy

© Pal Hermansen                                Norwegia                           Życie na zderzaku

Życie, to także wyczucie czasu i miejsca. Bycie we właściwym czasie i we właściwym miejscu, może stanowić o zdobyciu pożywienia lub pozostaniu głodnym, o znalezieniu partnera, a nawet o życiu lub śmierci. Ta pokonkursowa wystawa pokazuje takie właśnie sytuacje, dzięki byciu autorów zdjęć we właściwym miejscu i czasie. Kilka chwil później, kilka sekund wcześniej i te momenty mogłyby nie zostać uchwycone. Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie  -  dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Także dzięki temu, wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej jakość, w przyszłości.

© David Maitland                                Wielka Brytania                               Piaski czasu

© Thilo Bubek                                       Niemcy                                               Zorza nad lodem

Po raz kolejny w historii wystawy, znajdują się na niej zdjęcia  - dwa -  wykonane przez polskich fotografów. Co interesujące, obaj pochodzą z Podlasia: białostocczanin Cezariusz Andrejczuk za zdjęcie pt. Tańczące brzozy otrzymał wyróżnienie w kategorii „Botaniczne Królestwa”, a fotografia Bartka Kosińskiego, mieszkańca Białowieży, pt. Lot o świcie, uznana została za najlepszą w jednej z kategorii młodzieżowych – „Do lat 10”.

© Magnus Carlsson                            Szwecja                                              Niebiański widok

© Bartek Kosiński                                Polska                                  Lot o świcie       

Toruń jest jednym z miast, gdzie najnowsza edycja wystawy gości po raz kolejny, tak jak w poprzednich kilku latach, począwszy od roku 2004. Oprócz Torunia w br. zobaczyli ją już także mieszkańcy m.in.: Warszawy, Bielska-Białej, Szczecina, Wrocławia i Trójmiasta.

Patronat Honorowy nad wystawą w Polsce objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Ogólnopolskim sponsorem jest Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie. Organizatorem tourne wystawy po Polsce jest Agencja Zegart, e-mail: zeg-art@wp.pl. Więcej informacji o wystawie można znaleźć na FotografiaDzikiejPrzyrody.pl