2015 – „Kraina Tysiąca Bocianów” Saturniny i Artura Homanów po raz pierwszy w wersji Full HD do zobaczenia na Festiwalu.
Saturnina Homan
Artur Homan
Przez 15 lat wspólnie z moją żoną Saturniną fotografowaliśmy przyrodę. Zawsze jednak naszym marzeniem było realizowanie filmów o tematyce przyrodniczej. Około 10 lat temu zamieniliśmy aparaty fotograficzne na kamery i rozpoczęła się dla nas nowa przygoda.
Pierwszym naszym w pełni autorskim filmem był „Rytmy Natury w Dolinie Baryczy” z 2010 roku. W 2014 roku ukończone zostały nasze 2 kolejne filmy: „Kraina Tysiąca Bocianów” oraz „Sekretne Życie Drzew”
„Krainę Tysiąca Bocianów” realizowaliśmy przez ponad 2 lata na Warmii i Mazurach. Większość ujęć powstała w bocianiej wsi Żywkowo i najbliższej okolicy.
Cechą charakterystyczną tego obszaru jest rolniczy krajobraz i ekstensywna gospodarka rolna. Pola i łąki przeplatane terenami podmokłymi tworzą charakterystyczną i niezwykle cenną mozaikę ekosystemów.
Wieś Żywkowo to miejsce wyjątkowe. Mieszka tu 30 osób i 80 bocianów. W okresie, gdy w gniazdach są młode liczba bocianów jest czterokrotnie większa od liczby mieszkańców wsi.
Staraliśmy się przedstawić w filmie zarówno głównych bohaterów, czyli bociany, jak również mieszkających w ich pobliżu sąsiadów.
Żywkowo to wieś jaką bardzo lubię – z niewielką dawką nowoczesności . Otwarte obory, gdzie mogą swobodnie wlatywać jaskółki i lepić swoje gniazda, ogrody z dużą ilością tradycyjnych kwiatów i bogactwem owadów, wreszcie chodzące swobodnie po pastwiskach krowy oraz koniki polskie.
W Wielkopolsce, gdzie mieszkamy, krowy najczęściej nie widzą błękitnego nieba, a jaskółki i wróble nie maja dostępu do szczelnie zamkniętych, nowoczesnych pomieszczeń gospodarskich.
Staraliśmy się przedstawić w filmie obraz wsi jaką zapamiętaliśmy z dzieciństwa i jaką właśnie znaleźliśmy w Żywkowie, z całym bogactwem tej swojskiej przyrody.
Cieszymy się bardzo, że współpracował z nami przy tym filmie Michał Lorenc. Jego muzyka ma niezwykłą głębię i piękno.