Miejsce ekspozycji – Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu

Wystawa dostępna po zniesieniu ograniczeń epidemicznych do 12 do 30 stycznia 2021

Kiedy odchodzą Przyjaciele, to jakby cząstki nas ubyło. Boli to zawsze długo i dotkliwie a czas wbrew powszechnie panującej opinii niestety nie uleczy ran. Tak było wiosną roku covidowego 2020. Jak grom z jasnego nieba spadła na nas  wiadomość o śmierci Tomka Ogrodowczyka.   

"Ogród" bo tak zwracali się do Tomka przyjaciele, zaskoczył nas wszystkich. Ogrom zamierzeń, które planował   zrealizować we współpracy  z wieloma osobami, wydawał się już krystalizować, być na wyciągnięcie ręki, a jednak los chciał inaczej.... Szerokie spektrum artystycznych zainteresowań Tomka - film, fotografia, dźwięki Natury, to wszystko mieściło się w kręgu jego perfekcyjnej kreacji. Oczywiście wspólnie również snuliśmy wizje Festiwalowe związane ze "Sztuką Natury" planowaną na rok 2020.

Nie może przecież zabraknąć "Ogroda" na tegorocznym Festiwalu, wszak był z nim związany od wielu, wielu lat. Pamiętamy wszyscy jak prezentował w Toruniu spektakularne efekty swojej twórczej pracy. Tym razem w Jego imieniu do dzieła tworzenia przystąpią jego przyjaciele. Do wspólnego przedsięwzięcia zaprosiliśmy z bratem i najbliższym współpracownikiem Tomka, Michałem Ogrodowczykiem  grono bliskich mu osób, a efektem tej współpracy jest wystawa dedykowana "Ogrodowi". Oddajemy w ten sposób hołd kumplowi, przyjacielowi i wielkiemu Artyście. Prace fotograficzne zostały przez autorów dobrane zgodnie z przyświecającą  ideą,   a jest nią "wpływ "Ogroda" na naszą twórczość lub inspiracja wynikająca  z godzin rozmów z Tomkiem o warsztacie, emocjach i kreacji".

Mam nadzieję, że wystawa przyczyni się w sposób znaczący do trwałej i nieustającej pamięci o "Ogrodzie", zatem parafrazując słowa piosenki: Pamiętajmy o Ogrodzie....

                                                                                                       Adam Adamski

Autorzy zdjęć:

Adriana Bogdanowska,
Adam Adamski,
Grzegorz Bobrowicz,
Jeremiusz Dutkiewicz,
Maciej Fiszer,
Artur Homan,
Mateusz Matysiak,
Michał Ogrodowczyk,
Ryszard Sąsiadek,
Rafał Siek,
Arkadiusz Swędrzyński,
Radosław Trzciński,
Marek Trzeciak,

Kurator wystawy: Adam Adamski