Miejsce ekspozycji – Muzeum Okręgowe w Toruniu- Muzeum Podróżników

Wernisaż – 29 listopada 2019 o godzinie 16.30

„W poszukiwaniu ciszy”
Góry Europy w obiektywie Arkadiusza Pałasińskiego

Wystawa „W poszukiwaniu ciszy” to pierwsza wystawa z cyklu „Odcienie Europy”. W swoich pracach autor sięgnął po temat bliski współczesnemu człowiekowi – ciszy, a właściwie jej głębokiego deficytu.

Współczesny Europejczyk żyje w czasach ogromnych zmian cywilizacyjnych, kulturowych i technologicznych.  Pędzimy przez życie w niespotykanym dotąd tempie. Często dbamy o nasze ciała, zapewniając sobie wysoki komfort życia i zabiegając o najnowsze gadżety, gubimy się w zaciekłej rywalizacji zawodowej i społecznej, a zapominamy o potrzebach duszy. Brak nam wytchnienia, brak umiaru, brak równowagi wewnętrznej… 

Zdaniem autora wszyscy potrzebujemy choćby odrobiny ciszy, spokoju i wprowadzenia do naszego życia harmonii, która spowoduje, że będziemy szczęśliwsi, łagodniejsi, zdrowsi… Potrzebujemy oddechu, żeby choć na moment zdystansować się od otaczającej nas cywilizacyjnej, często destrukcyjnej rzeczywistości.

Na obecnym etapie życia autor aktywnie poszukuje sposobów, jak taki stan osiągnąć. Wyraźnie wskazuje nam, że jedną z najwspanialszych możliwości, jest zanurzenie się w górski krajobraz. Samotnie lub w skromnym towarzystwie, z dala od hałaśliwych turystów, z dala od cywilizacji. Wtedy w niezwykłym skupieniu możemy oddać się głębokim rozmyślaniom o życiu, o swoich priorytetach, złapać niezbędny dystans do codzienności i kontemplując piękno górskich pejzaży połączyć się w pełnej harmonii z przyrodą.

W swoich kadrach autor uwiecznił te właśnie chwile, momenty radosnych emocji, głębokich przemyśleń, czasami chwil dzikiej wręcz euforii, pojawiających się spontanicznie podczas obserwacji niezwykłych spektakli tworzonych przez przyrodę, czy to podczas ekstatycznych wchodów słońca, czy w trakcie dynamicznie zmieniającej się pogody, czy o zachodzie przynoszącym delikatne światło, ledwie muskające otaczające szczyty gór.

Góry symbolizują to co niezmienne, emanują swoją potęgą, wprawiają w zachwyt każdego, kto może zobaczyć je z bliska, ładują nasze akumulatory, oczyszczają i porządkują myśli.

Niektóre z zaprezentowanych kadrów pozwalają z radością dostrzec jak ludzie obdarzeni głęboką wrażliwością estetyczną potrafią, wznieść malownicze budowle, które w sposób niezwykle harmonijny wpisują się w otaczający krajobraz, często wspaniale go uzupełniając.

Zastosowana czarno-biała konwencja prac pozwala na wykorzystanie siły wyobraźni odbiorcy i sięgnięcie do głębi doznań estetycznych, co gwarantuje bardzo indywidualną interpretację prezentowanych na wystawie obrazów. Oglądając poszczególne kadry, możemy odkrywać niezwykłe formy skalne, rozkoszować się rozległymi przestrzeniami, podziwiać monumentalne szczyty sięgające nieba, czy też z zapartym tchem obserwować z lotu ptaka najwyższy kanion w Europie.

Format prac został tak dobrany, by widz mógł w pełnym skupieniu wniknąć w obraz, rozbudzić swoją wyobraźnię i swobodnie podążyć za emocjami autora.

Prezentowany materiał zdjęciowy został wykonany w ciągu ostatnich dziesięciu lat podczas licznych podróży autora po Polsce, Słowacji, Słowenii, Włoszech, Grecji, Szkocji, Norwegii i Islandii.

Kuratorzy wystawy:
Magdalena Nierzwicka
Adam Adamski