Przeskocz do treści
Miejsce ekspozycji – Muzeum Okręgowe w Toruniu- Muzeum Podróżników
Wernisaż – 23 listopada 2018 o godzinie 16.30
Wystawa czynna do 30 grudnia 2018
Bezprecedensowe przedsięwzięcie w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów. Pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki, a tam niezwykłe wydarzenia transmitowane na antenie Polskiego Radia.
W lutym 2017 roku zespół, w skład którego wchodzili przedstawiciele trzech dziedzin polskiej kultury i sztuki (filmu, muzyki i fotografii), popłynął jachtem żaglowym Selma Expeditions do Antarktyki. Miejsca, które za kilka lat może stać się centrum wydarzeń o znaczeniu globalnym, a jego kondycja ma istotne znaczenie dla przyszłości całego świata. Uczestnicy rejsu, inspirowani podróżą, dziką naturą i ekstremalnymi warunkami panującymi na krańcach świata, zmierzyli się z wyjątkowymi wyzwaniami artystycznymi w obszarach filmu, muzyki i fotografii.
Zespół trzech sztuk tworzyli: AdamNowak,lider zespołu Raz Dwa Trzy, Bartosz Stróżyński, Rafał Kolikow, Artur Homan, Ksawery Zylber, Jacek Hawrylczak i Paweł Drozd. W skład zespołu wchodził również Olaf Lubaszenko, który niestety w ostatniej chwili z powodów zdrowotnych musiał zrezygnować z udziału w ekspedycji.
Śmiałkowie postawili przed sobą kilka bardzo ambitnych celów. Jednym z nich, zrealizowanym już podczas wyprawy, był pierwszy w historii koncert polskiego artysty w Antarktyce. Adam Nowak napisał podczas rejsu nowy utwór słowno-muzyczny inspirowany wyprawą i wykonał go podczas wyjątkowego antarktycznego koncertu na końcu świata, przechodząc tym samym do historii.
Efekty realizacji kolejnego celu artystycznego, tym razem w dziedzinie fotografii, możecie Państwo oglądać właśnie na tej wystawie. Autorem fotografii jest Bartosz Stróżyński, pomysłodawca i szef przedsięwzięcia.
Dla Bartosza była to już czwarta wizyta fotograficzno-filmowa w Antarktyce. Tym razem skoncentrował się przede wszystkim na pięknie i przemijaniu gór lodowych.
Podczas rejsu zrealizowane zostały również zdjęcia filmowe, z których powstanie film dokumentalny.
Ostatnim akordem przedsięwzięcia Trzy Sztuki w Antarktyce będzie książka, która przedstawi całą historię projektu od dnia powstania idei do momentu oddania książki do druku.
Mamy nadzieję, że spodobają się Państwu prezentowane na wystawie fotografie i tak jak ich autor zakochacie się w pięknie Antarktyki przekazując to zauroczenie dalej swoim dzieciakom, rodzinom, i znajomym. Im więcej nas będzie, tym lepsza będzie przyszłość Antarktyki.