Miejsce ekspozycji – Ogród Zoobotaniczny w Toruniu

Wernisaż – 23 listopada 2018 o godzinie 12.00

Wystawa czynna do 31 grudnia 2018

 

fot.MAREK KALISINSKI

Wystawa „Mikrusy i olbrzymy” to efekt wielu godzina spędzonych z aparatem fotograficznym w małych, dużych i ogromnych lasach. Czasem to efekt długo przygotowywanych wypraw, a innym razem wynik przypadkowego spotkania. Niezmienne pozostaje tylko to, że las niezależnie od wieku, wielkości i pory roku kryje w sobie cudowne tajemnice. Nam pozostaje jedynie szeroko otworzyć oczy i uszy, aby je uwiecznić przy pomocy aparatu. Niejednokrotnie okazywało się to dość trudnym zadaniem. Naszymi głównymi bohaterami miały być bowiem zwierzęta zamieszkujące lasy i ich okolice. Wielogodzinne zasiadki, niejednokrotnie bezowocne, zmuszały do ciągłej nauki, bacznej obserwacji i wyciągania wniosków. To nie myśmy uczyli się o przyrodzie – to ona, czasem dość bezlitośnie uczyła nas, jak powinniśmy się z nią obchodzić. Za sumiennie odrobioną pracę domową otrzymywaliśmy nagrodę w postaci udanych kadrów. Za leserstwo – katar, grypę i niemal poodmrażane palce.
Pomysł fotografowania leśnych zwierząt, dość szybko przeszedł całkowite przeobrażenie. Przecież las to nie tylko fauna, ale również niesamowicie ciekawa flora. Nieprzypadkowa zamiana obiektywu wciągnęła nas w fascynujący mikro świat, który do dziś zaskakuje wielością kształtów i barw. To była kolejne bezcenna lekcja matki natury. Kiedy król puszczy odmawiał współpracy, zmienialiśmy obiektywy i z nosem przy ziemi obserwowaliśmy ten mniejszy, ledwo zauważalny świat w podszycie. Tak właśnie, choć jeszcze nie wiedzieliśmy o tym, rodził się pomysł na wystawę. „Mały wielki las” – ani olbrzymy, ani mikrusy nie mogą bez siebie wzajemnie trwać. A im szybciej to dostrzeżemy tym ciekawsze stanie się nasze obcowanie z przyrodą.

O Autorach:
Oboje od najmłodszych lat byliśmy zaszczepieni miłością do przyrody, pasją odkrywania jej tajemnic, przemierzaniem leśnych ostępów i tropieniem mieszkańców puszcz, bagien i łąk. Każde spotkanie ze skrzydlatymi i czworonożnymi mieszkańcami tych miejsc dostarczało nam wielu emocji i na długo pozostawało w pamięci. Z czasem pojawiła się chęć rejestrowania tych spotkań na zdjęciach i dzielenia się tą radością z innymi.
Fotografia przyrodnicza, którą zaczęliśmy się interesować hobbystycznie, z czasem stała się wielką pasją i sposobem na życie. Zajęciem, któremu poświęcamy każdą wolną chwilę. Niezliczone godziny spędzone na leśnych szlakach, a także w ukryciach nad wodą, na bagnach, w lesie, czy na obrzeżach pól i łąk owocują wieloma spotkaniami z przyrodą. Każde z nich jest wyjątkowe, niepowtarzalne, pozostawiające niezapomniane emocje i wrażenia… Oraz oczywiście zdjęcia, które można zobaczyć w wielu magazynach poświęconych tematyce przyrodniczej, albumach i książkach.
Swoją pasją zarażamy innych, od wielu lat organizując warsztaty, plenery, a także indywidualne wyprawy fotograficzne, podczas których dzielimy się naszą wiedzą na temat fotografowania dzikiej przyrody.
Wszystkich chętnych do poznania jej tajników serdecznie zapraszamy.

 

 

Magda i Łukasz